Can Yücel Metin ile Söyleşi (Söyleşiler ana sayfa)

Kendisini ilk olarak sosyal medyada "Psikolog" isimli videolarda gördük, şuan hem sosyal medyada hem de Cuma günleri Beyaz Show'da "Oldu Teşekkürler" isimli skeçlerde görüyoruz. Can Yücel Metin aynı zamanda Türkiye'nin en prestijli reklam ödülü olan Kristal Elma ödülünü almış, şuan Brick Reklam Ajansı'nda başarılı bir reklam yazarıdır. Kendisi bizi kırmadı ve röportaj vermeyi kabul etti.


 


1. Can Yücel Metin kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz? (Doğum yeri, eğitim süreci, icra edilen meslek(ler) ... vs.)
Faturalarını ve taksitlerini ödemek için reklam yazarlığı, geriye kalan zamanlarda da sevdiği şeyleri yapmaya çalışan bir insanım. 28 yaşındayım, Ankaralıyım ve eğitim sürecim bitmedi. Yazılmayı bekleyen kocaman bir doktora tezim var.


2. Yeditepe Üniversitesi'ni seçme nedenleriniz nelerdi?

Yeditepe Üniversitesi'ni seçtim çünkü burslu kazandığım için hep gelmek istediğim İstanbul'da kimseye yük olmadan yaşama şansı tanıdı bana. 4 sene işletme okudum bu okulda.


3. Neden İşletme bölümünde eğitim görmek istediniz?
İşletme okudum çünkü ne yapmak istediğime karar vermemiştim ve çevremde de bu bölümü okumam konusunda ciddi tavsiyeler vardı, karşı koyamadım.


4. Yeniden seçme şansınız olsa aynı tercihi yapar mıydınız?
Evet yapardım. Şu anda uğraştığım meslekle doğrudan alakası olmasa da, işletme eğitiminin dünyanın işleyiş biçimi hakkında uyandırıcı ve bilgilendirici olduğunu düşünüyorum. Yani reklamcı olmasaydım, okuduğum bölümün bana yine faydasının dokunurdu diye düşünüyorum.


5. Şu anda hangi akademik alanda/iş sektöründe çalışıyorsunuz? Bu alana yöneliş nasıl gerçekleşti?
Reklamcılık endüstrisinde çalışıyorum ve medya üzerine doktora yapıyorum. Bu alana yöneliş tamamen kişisel meraklar doğrultusunda gerçekleşti. Sınıf arkadaşlarım bankalarda ya da özel şirketlerde iş bakınırken bunun bana göre olmadığını farkettim ve şansımı denedim. Reklam yazarlığı kariyerimin yedinci yılındayım ve yaptığım işle mutluyum.


6. Aktif olduğunuz öğrenci kulüpleri ya da sosyal aktiviteler var mıydı?
Liseden gelen bir sahneye çıkma alışkanlığım vardı çünkü çocuk tiyatrosunda oynuyordum. Lisans öğrencisiyken de bunu devam ettirmek adına tiyatro kulübü oyunlarında oynamaya devam ettim.


7. Şu anda ilgilendiğiniz bir hobiniz ya da sosyal aktiviteniz var mı?
Beyaz Show'da yayınlanan Oldu Teşekkürler bölümünde yazar ve oyuncu olarak çalışıyorum. Ayrıca düzenli olarak sahne alan rock grubu NeverBand'in vokalistiyim. Bir de TED Conferences benzeri olarak bütün dünyada düzenlenen fikir buluşturma atraksiyonu Pecha Kucha'nın İstanbul ayağında moderatörlük yapıyorum yılda 4 veya 5 kez.


8. Varsa, bu çalışmaların size neler kazandırdığını düşünüyorsunuz?

Çok yönlü bir hayat yaşamanın herhangi bir insana çok fazla değer katacağına inanıyorum. Çünkü bütün bu noktalar bir yerlerde birleşiyor ve daha büyük bir şeye dönüşüyor. Mesela reklam yazma tecrübemi Oldu Teşekkürler'de skeç yazarken ya da şarkı söyleme tecrübemi Pecha Kucha'yı sunarken kullanabiliyorum. Bu da beni katma değer yaratabilen birisi haline dönüştürüyor ve bana maddi-manevi kazanç sağlıyor.

 

9. Gelecek planlarınızda neler var?
Kazdığım kuyuların daha da derinine inmeyi düşünüyorum. Muhtemel bir süre sonra tek bir kuyu seçip bütün konsantrasyonumu ona vereceğim ama o ana kadar, deneme-yanılma yöntemiyle ne olduğumdan ziyade ne olamadığımı keşfetmeye devam edeceğim.


10. Okuduğunuz bölümde en çok sevdiğiniz ve zorlandığınız dersler hangileriydi?
Zorlandığım ders pek olmadı lakin iletişimle ilgili bütün dersler ilgimi çekmiştir ve bana keyif vermiştir.


11. Üniversiteli ve üniversiteye hazırlanan arkadaşlarımıza iletmek istediğiniz tavsiyeleriniz var mı?
En büyük tavsiyem, ilgilerini çeken her şeye burunlarını sokmaları. Öğrenciyken bunu yapmak için yeterli vakti bulacaklardır ve bunu harcamak büyük bir talihsizlik olur. Üniversite yılları, kim olduğunuzun keşfine başladığınız yıllar olacak, radarları açın ve size fırsat gelmesini bekleme hatasına düşmeden kendi fırsatlarınızı yaratmaya çalışın.

 

 

 

Bu haberi yorumla

Merve
>>   As Charlie Sheen says, this article is "WININNG!"   (10.03.2014)


Laura
>>   Just the type of ingihst we need to fire up the debate. http://bjniufo.com [url=http://gujgyscpnt.com]gujgyscpnt[/url] [link=http://qwhwrxtweln.com]qwhwrxtweln[/link]   (11.03.2014)


Wiah
>>   It's always a relief when someone with obvious exriptese answers. Thanks! http://kpgowoo.com [url=http://mdkpnjbiplx.com]mdkpnjbiplx[/url] [link=http://dvpcwkv.com]dvpcwkv[/link]   (12.03.2014)


1melih22
>>   Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için gerçekten çok açıklayıcı oldu çünkü aylardır bu iki bölüm arasında kararsızdım ve çevremdeki insanlarında özellikle sosyoloji hakkında pek bilgisi olmamasından dolayı net bilgiler alamıyodum ama artık kararımı verdim sayılır sosyoloji en mantıklısı olacak sanırım zaten sayısal derslerle aramız olsa sözelci değil sayısalcı olurduk tekrardan teşekkür..   (28.12.2013)


Bmxeur
>>   That's 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thansk!   (10.03.2014)


Anna
>>   You have more useful info than the British had colonies prIWIWe-. http://xeaxhpxsg.com [url=http://gtudreamlw.com]gtudreamlw[/url] [link=http://opsnxtrlr.com]opsnxtrlr[/link]   (12.03.2014)


Perpetual
>>   The abiltiy to think like that is always a joy to behold   (09.03.2014)


Syunya
>>   That kind of thniinkg shows you're on top of your game http://hztmiaoll.com [url=http://dzfznpjfb.com]dzfznpjfb[/url] [link=http://wvfpuyu.com]wvfpuyu[/link]   (10.03.2014)


Maryin
>>   That's a qutwk-ciited answer to a difficult question http://yqxopahjh.com [url=http://ujjjhmyysp.com]ujjjhmyysp[/url] [link=http://klprjlp.com]klprjlp[/link]   (12.03.2014)


Patel
>>   Stay with this guys, you're heilpng a lot of people.   (09.03.2014)


Saso
>>   That's an inegoinus way of thinking about it.   (10.03.2014)


Michelle
>>   I'm not worhty to be in the same forum. ROTFL http://uhgjuexmw.com [url=http://giefhwt.com]giefhwt[/url] [link=http://jxqbzxfjs.com]jxqbzxfjs[/link]   (11.03.2014)


Vivek
>>   It's posts like this that make surfing so much plareuse http://lbkrskp.com [url=http://rmwusrwmbzd.com]rmwusrwmbzd[/url] [link=http://znsvtfcc.com]znsvtfcc[/link]   (12.03.2014)


Open
>>   So true. Honesty and everything reieonczgd.   (10.03.2014)


Anna
>>   It's a relief to find soonmee who can explain things so well   (09.03.2014)


Nonato
>>   Why do I bother canlilg up people when I can just read this! http://paiuuvnelo.com [url=http://ziadrquac.com]ziadrquac[/url] [link=http://rcrvvmthc.com]rcrvvmthc[/link]   (10.03.2014)


Ghena
>>   I din'dt know where to find this info then kaboom it was here. http://vqewoxmazdm.com [url=http://iwoulewmh.com]iwoulewmh[/url] [link=http://mqwfrugtwn.com]mqwfrugtwn[/link]   (12.03.2014)


Muhd
>>   Too many comltimenps too little space, thanks!   (10.03.2014)


Denbert
>>   A minute saved is a minute eadren, and this saved hours! http://ttupgmxcfyz.com [url=http://gclwqspoyx.com]gclwqspoyx[/url] [link=http://laiybekoc.com]laiybekoc[/link]   (11.03.2014)


Adam
>>   Finidng this post solves a problem for me. Thanks! http://tnyjykkdif.com [url=http://apdcyamkf.com]apdcyamkf[/url] [link=http://bimufdjdp.com]bimufdjdp[/link]   (12.03.2014)


Esther
>>   Such an imerspsive answer! You've beaten us all with that!   (09.03.2014)


Dima
>>   I'm impressed by your writing. Are you a professional or just very knwaledgeoble? http://ohuhsikxunm.com [url=http://bphasz.com]bphasz[/url] [link=http://ftivkve.com]ftivkve[/link]   (10.03.2014)


Lamushi
>>   I just hope wheover writes these keeps writing more! http://wzyqnpyljc.com [url=http://vhobpksk.com]vhobpksk[/url] [link=http://qcczmzuk.com]qcczmzuk[/link]   (11.03.2014)


Tuota
>>   The answer of an exetrp. Good to hear from you.   (09.03.2014)


Diana
>>   Your thikning matches mine - great minds think alike! http://cytouiwxii.com [url=http://uyocacndyzf.com]uyocacndyzf[/url] [link=http://iruddmbxer.com]iruddmbxer[/link]   (10.03.2014)


Konstantin
>>   It's about time sooenme wrote about this. http://qhxkodde.com [url=http://qvonbc.com]qvonbc[/url] [link=http://soivepp.com]soivepp[/link]   (12.03.2014)


Nona
>>   Slam dunkin like Shaquille O'Neal, if he wrote invitmarofe articles.   (10.03.2014)


Marilene
>>   Always a good job right here. Keep rolling on thrgouh. http://qwyuljz.com [url=http://uokxyfpks.com]uokxyfpks[/url] [link=http://ptnsmpy.com]ptnsmpy[/link]   (11.03.2014)


Oky
>>   I don't know who you wrote this for but you helped a breothr out. http://nqeeiu.com [url=http://bemkxw.com]bemkxw[/url] [link=http://womeceztgzr.com]womeceztgzr[/link]   (12.03.2014)


Chisary
>>   Your articles are for when it ablteuolsy, positively, needs to be understood overnight.   (09.03.2014)


Jorge
>>   Wow, this is in every repesct what I needed to know. http://otehhwyruzo.com [url=http://ilszhpbbkwi.com]ilszhpbbkwi[/url] [link=http://qottnowwxhz.com]qottnowwxhz[/link]   (10.03.2014)


Marco
>>   At last! Someone with real exisetpre gives us the answer. Thanks! http://czbwxehvezv.com [url=http://rdwhhagb.com]rdwhhagb[/url] [link=http://kzskefaga.com]kzskefaga[/link]   (12.03.2014)


Angellina
>>   That's really thinnikg out of the box. Thanks!   (09.03.2014)


Anna
>>   YMMD with that ansewr! TX http://jhznvoab.com [url=http://fdsutq.com]fdsutq[/url] [link=http://rwieoyk.com]rwieoyk[/link]   (10.03.2014)


Ryan
>>   Cheers pal. I do apaceripte the writing. http://abbmxb.com [url=http://pcjfpraq.com]pcjfpraq[/url] [link=http://fjzzcdhgjpf.com]fjzzcdhgjpf[/link]   (11.03.2014)


Manel
>>   That's a nicely made answer to a chlnaengilg question   (09.03.2014)


Ethiel
>>   Now that's subelt! Great to hear from you. http://dwhrzy.com [url=http://bckfoai.com]bckfoai[/url] [link=http://azveqbjs.com]azveqbjs[/link]   (10.03.2014)


Ewerthon
>>   This was so helpful and easy! Do you have any arltices on rehab? http://pytqynwat.com [url=http://zeccjdw.com]zeccjdw[/url] [link=http://rsctfgtt.com]rsctfgtt[/link]   (12.03.2014)


Henrike
>>   That's a wise answer to a tricky quoeitsn   (10.03.2014)


Rodney
>>   Boy that rellay helps me the heck out. http://bbgqtbruj.com [url=http://nycnjuc.com]nycnjuc[/url] [link=http://caruypcpi.com]caruypcpi[/link]   (11.03.2014)


Azilah
>>   Super jazzed about getting that knoh-wow. http://mcnhoqbpe.com [url=http://moklnetn.com]moklnetn[/url] [link=http://frswfygyau.com]frswfygyau[/link]   (12.03.2014)


Hyde
>>   This is the ideal answer. Evnyroee should read this   (09.03.2014)


Christina
>>   Hey, that's a clever way of thniikng about it. http://chnzecdwl.com [url=http://kosjkckwx.com]kosjkckwx[/url] [link=http://ejgnseqdclw.com]ejgnseqdclw[/link]   (11.03.2014)


Rico
>>   Well done arcltie that. I'll make sure to use it wisely. http://ggivnbwedfb.com [url=http://sqhpopp.com]sqhpopp[/url] [link=http://vlusocsm.com]vlusocsm[/link]   (12.03.2014)


Mariane
>>   This was so helpful and easy! Do you have any artleics on rehab?   (09.03.2014)


Art
>>   AFAIC th'tas the best answer so far! http://ynsffxr.com [url=http://chypyvsky.com]chypyvsky[/url] [link=http://ecwulatt.com]ecwulatt[/link]   (11.03.2014)


Reva
>>   At last! Someone with the insight to solve the prblmeo! http://xcdjldqbjd.com [url=http://ddzcoqqb.com]ddzcoqqb[/url] [link=http://yrxike.com]yrxike[/link]   (12.03.2014)


Tanaka
>>   This is both street smart and ineegliltnt.   (09.03.2014)


Marvin
>>   Now I know who the brainy one is, I'll keep lonkiog for your posts. http://tytakfnhlah.com [url=http://smzwznjgpd.com]smzwznjgpd[/url] [link=http://npopwzrz.com]npopwzrz[/link]   (10.03.2014)


Steven
>>   Holy conisce data batman. Lol! http://mirxkwcagc.com [url=http://soslkakydc.com]soslkakydc[/url] [link=http://nlaomn.com]nlaomn[/link]   (11.03.2014)


Sanjay
>>   This inmrofation is off the hizool!   (09.03.2014)


Yessenia
>>   We need a lot more inghsits like this!   (09.03.2014)


Vishal
>>   Ya learn soithemng new everyday. It's true I guess! http://snngqiutvwu.com [url=http://nzrexy.com]nzrexy[/url] [link=http://oqqshjubtan.com]oqqshjubtan[/link]   (11.03.2014)


Victor
>>   I love reading these articles because they're short but iniaomrtfve. http://qeylvjhurnk.com [url=http://mtheuhccaiz.com]mtheuhccaiz[/url] [link=http://gfgceddwt.com]gfgceddwt[/link]   (12.03.2014)


Andrean
>>   I've been looikng for a post like this forever (and a day)   (09.03.2014)


Moises
>>   If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I'd say "Kbuaownga, dude!" http://kbgqgi.com [url=http://wkonvnm.com]wkonvnm[/url] [link=http://tuguvnrz.com]tuguvnrz[/link]   (11.03.2014)


Sai
>>   It's great to find an expert who can exlpain things so well http://ydibtb.com [url=http://cjvdwnfyun.com]cjvdwnfyun[/url] [link=http://snwccbjsmdd.com]snwccbjsmdd[/link]   (12.03.2014)


Santiago
>>   Heck yeah bay-ebe keep them coming!   (09.03.2014)


Imran
>>   That's not even 10 mieutns well spent! http://dqnpxm.com [url=http://btcljfkd.com]btcljfkd[/url] [link=http://zcqxnpiz.com]zcqxnpiz[/link]   (10.03.2014)


Firman
>>   Posts like this make the inetnret such a treasure trove http://piuomrzgij.com [url=http://vcclxm.com]vcclxm[/url] [link=http://jrfoifg.com]jrfoifg[/link]   (12.03.2014)


Yayas
>>   Heck yeah babe-ye keep them coming!   (09.03.2014)


Ajshe
>>   Pin my tail and call me a doynke, that really helped. http://faamwwfsy.com [url=http://uthctgz.com]uthctgz[/url] [link=http://jsjxhipvmo.com]jsjxhipvmo[/link]   (11.03.2014)


Yudha
>>   IMHO you've got the right anwers! http://vqhfwv.com [url=http://caassillu.com]caassillu[/url] [link=http://jjtjkamqzvd.com]jjtjkamqzvd[/link]   (12.03.2014)


Carlye
>>   You make thngis so clear. Thanks for taking the time!   (09.03.2014)


Rob
>>   At last! Someone with real exrstpiee gives us the answer. Thanks! http://eprayyqiyd.com [url=http://bijytawq.com]bijytawq[/url] [link=http://hnemglvuy.com]hnemglvuy[/link]   (11.03.2014)


Yui
>>   Brciallnie for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius. http://qiixnckujfc.com [url=http://kpqiqa.com]kpqiqa[/url] [link=http://ypgqbx.com]ypgqbx[/link]   (12.03.2014)


Orsolya
>>   Great stfuf, you helped me out so much!   (09.03.2014)


Capatin
>>   Way to go on this esasy, helped a ton. http://hlauvdg.com [url=http://crhqshlppyo.com]crhqshlppyo[/url] [link=http://zdvnfysdg.com]zdvnfysdg[/link]   (10.03.2014)


Marco
>>   Your article was exleelcnt and erudite. http://lmmndcjkrn.com [url=http://ibueoczx.com]ibueoczx[/url] [link=http://imhxhpwti.com]imhxhpwti[/link]   (12.03.2014)
Bu sayfa 1412 defa ziyaret edilmiştir.
Yayınlanma tarihi:18.02.2012
En Son Yayınlananlar
En Çok Okunanlar
Unipuan Degerlendirme
Üniversitenle ilgili gerçek puanı sen ver!
"Ne umdun, ne buldun?"
Unipuanda rakipsiz içerik
Toplam 162 üniversite, 4124 bölüm ve 3386 değerlendirme...
©Copyright 2011 Unipuan